Urheilu
NUTS Ylläs-Levi ajettiin ensimmäistä kertaa Leviltä Ylläkselle
NUTS MTB Ylläs-Levi keräsi ennätysosanoton, kun yli 200 pyöräilijää ajoi tuntureiden välin.
Tapahtuma ajettiin tänä vuonna ensimmäistä kertaa Leviltä Ylläkselle. Norjan Daniel Boberg Leirbakken vei voiton miesten 75 km matkalla. Juhani Tolonen oli nopein miesten 55 km matkalla. Tiina Idström ja Hennariikka Haverinen voittivat vastaavasti naisten 75 km ja 55 km matkat.
Moni osallistuja totesi maalissa reitin olevan fyysisempi näin päin, sillä isoimmat nousut sijoittuvat reitin loppupäähän Ylläksellä. Yli 200 kuljettajaa starttasi kolmelle eri matkalle, mukana oli myös omat sarjat sähköpyörille.
– On hienoa nähdä, että NUTSin, Levin ja Ylläksen yhteinen maastopyöräkilpailu vetoaa pyöräilijöihin, sillä teimme osallistujaennätyksen. Oli myös hienoa nähdä viivalla aloittelevia maastopyöräilijöitä kokeneempien polkijoiden kanssa, sanoo Visit Levin tapahtumavastaava Pilvi Mäenpuro.
Levi Bike & Outdoor Fest jatkuu aina ensi viikonloppuun saakka.
Lauantaina ajetaan alamäkipyöräilyn Suomen DH-cupin osakilpailu. Lauantaina kisataan myös Levi Extreme Triathlon.