Heijalat palaavat Leville monta kertaa vuodessa - ”Tämä on enemmän kuin lomakohde”
Lahtelaisen Juha Heijalan perheelle Levi on paljon enemmän kuin lomakohde. Pohjoisessa yhdistyvät lomailu, jääkiekko, yrittäjyys ja perheen yhteiset remonttiprojektit.
Kun Juha Heijala lähtee perheensä kanssa Leville, auton kyydissä kulkee joka kerta muutakin kuin vain matkatavarat. Mukaan voidaan pakata remonttitarvikkeita, työvälineitä tai vaikka jääkiekkovarusteet, sillä hiihtolatujen ja laskettelurinteiden lisäksi Levillä odottavat perheen omistama loma-asunto kunnostustöineen sekä tuttu väki Kittilän jäähallilla.
Vuosien mittaan Levistä onkin kasvanut perheelle toinen tukikohta, jossa vapaa-aika, työ ja harrastukset lomittuvat toisiinsa.
– Mehän tulemme tänne vähän niin kuin kaupunkilomalle, Lahden maaseudulla asuva Juha naurahtaa.
Pohjoinen oli perheelle tuttu jo ennen Leviä. Juhan puoliso Jenni on harrastanut kilpatasolla hiihtosuunnistusta, minkä takia he viettivät leiriviikkoja Ylläksellä useina vuosina. Juha puolestaan oli tutustunut eri tunturikeskuksiin työssään asuntorakentamisen ja rakennushankkeiden kehittämisen parissa.
– Levillähän tämä Lapin tauti oikeastaan iski vuonna 2017, hän muistelee.
Heijalat olivat vierailleet Levillä jo aiemmin, mutta tuolloin vuokramajoituksessa vietetty loma sai heidät pohtimaan vakavissaan oman asunnon hankkimista tunturikeskuksesta. Kun sopiva huoneisto tuli tarjolle, perhe ajoi varta vasten Lahdesta Leville katsomaan sitä ja teki ostopäätöksen nopeasti. Pian edessä oli ensimmäinen remontti, joka hoidettiin omin voimin. Myöhemmin Heijalat hankkivat lähistöltä toisenkin huoneiston vuokrauskäyttöön.
Nykyisin perhe suuntaa Leville tavallisesti syyslomalla, hiihtolomaviikolla ja juhannuksen tienoilla. Kesällä pohjoisessa kuluu usein muutama viikko asuntojen kunnostus- ja huoltotöissä.
Jennin työ koulumaailmassa ja nuoremman pojan Aleksin koulu rytmittävät matkoja. Juha puolestaan on tottunut yhdistämään erilaisia työ- ja yrityshankkeita. Siksi raja loman ja työmatkan välillä ei aina ole selvä.
Juha työskentelee hankekehitysjohtajana Pohjola Rakennus Oy:ssä, jossa hän vastaa rakennushankkeiden kehittämisestä. Aiemmin hän muun muassa neuvotteli Lahteen rakentuvan Clarion-hotellihankkeen. Hotellirakentaminen kuuluu hänen työnkuvaansa myös nykyisin, joten Levin matkailun ja uusien investointien seuraaminen paikan päällä on luonteva osa hänen arkityötään.
– Teknisesti nämä ovat aina ihan puhtaita työreissuja, hän vitsailee.
Hiihto kuuluu koko perheen talviharrastuksiin. Juha kuvailee omaa menoaan leppoisaksi hiihtelyksi, kun taas Jenni hiihtää tavoitteellisemmin. Perheen pojatkin ovat tottuneet suksiin pienestä pitäen ja edelleen pitävät hiihdosta laskettelun rinnalla.
Aleksille Levi merkitsee myös jääkiekkoa. Lahdessa hän pelaa Pelicansissa, mutta pohjoisen lomilla hän pääsee harjoittelemaan ja pelaamaan Kittilän Palloseuran U14-joukkueen mukana.
Ajatus ”pelaajavaihdosta” syntyi tuttavien kokemuksista ja paikallisten kontaktien kautta. Juha otti yhteyttä joukkueenjohtajaan, ja vastaanotto oli mutkaton: Aleksi oli tervetullut sekä harjoituksiin että peleihin.
Juhan mukaan kahdessa joukkueessa toimiminen tuo harrastukseen vaihtelua ja mahdollisuuden oppia uutta.
– On mielenkiintoista nähdä, kuinka eri tavalla samanikäisten pelaajien kanssa tehdään asioita, hän toteaa.
Tänäkin vuonna Aleksi on osallistunut syyslomallaan KiPSin harjoituksiin ja päässyt myös pelaamaan. Jääkiekko vaikutti tällä kertaa jopa perheen kotimatkan reittiin. Kun KiPS kohtasi lomaviikon päätteeksi Tunturi-Kiekon Ivalossa, Heijalat suuntasivat ensin pohjoiseen ja sieltä kotimatkalle Lahteen.
Yksi Juhan yrityshankkeista Levillä sai alkunsa hyvin arkisesta ongelmasta. Kun Heijalat myivät toisen vuokrahuoneistonsa, he tarvitsivat säilytyspaikan liinavaatteille ja muulle irtaimistolle.
Sopivan kokoista varastoa ei kuitenkaan löytynyt, vaan tarjolle tuli tarpeeseen nähden turhankin suuri halliosake. Korkea tila herätti kuitenkin ajatuksen: entä jos sen jakaisi pienemmiksi vuokrattaviksi varastoiksi?
Kaupat syntyivät nopeasti, ja ensimmäiset varastot rakennettiin perheen voimin viidessä päivässä. Kysyntää riitti, joten Juha hankki myöhemmin samasta hallista lisää tilaa.
Lämpimät varastot sijaitsevat noin viiden minuutin ajomatkan päässä Levin keskustasta. Asiakaskunta kertoo osaltaan Levin ympärivuotisesta elämästä. Juhan mukaan varastoja käyttävät etenkin yrittäjät, jotka tarvitsevat tavaroilleen tai toiminnalleen tukikohdan tunturikeskuksen läheltä.
Kysyntä on osin kausittaista, mutta joukossa on myös pitkäaikaisia vuokralaisia. Omasta säilytystarpeesta syntynyt yritysidea on kasvanut kysytyksi palveluksi, jota on tarkoitus edelleen laajentaa.
– Ensi kesänäkin on lomalle jo tiedossa lisää varastojen tekemistä.
Vuosien aikana Juhalle on kertynyt Leviltä laaja tuttavaverkosto. Hän on tutustunut paikallisiin niin asuntovuokrauksen, varastovuokrauksen kuin harrastustenkin kautta.
– Itse kun olen vielä tällainen utelias suupaltti, niin sitä jää joka paikassa juttelemaan ja ideoita syntyy välillä liikaakin, ainakin jos perheeltä kysyy, hän nauraa.
Juha seuraa kiinnostuneena sekä henkilökohtaisella tasolla että ammattimielessä Levin kehitystä. Erityisen paljon mahdollisuuksia hän näkee kesämatkailussa, kun yhä useammat hakeutuvat lomillaan viileämpiin matkakohteisiin.
Entä voisiko pohjoisesta tulla joskus perheen varsinainen koti?
Juha ei sulje ajatusta täysin pois, mutta mitään suunnitelmia ei ole tehty. Vanhempi poika Antti on jo aloittanut yliopisto-opinnot Helsingissä, mutta Aleksin koulunkäynti ja Jennin työ sitovat perhettä edelleen Lahteen. Etelässä ovat myös suvun maat ja muu elämä, joka on vuosien varrella rakentunut sinne.
Jos aikaa Levillä joskus vietetään nykyistä enemmän, asumisratkaisujakin pitäisi miettiä uudelleen. Nykyiset huoneistot on hankittu ensisijaisesti vuokraustoimintaa varten.
Toistaiseksi kahden paikan elämä tuntuu sopivalta. Pohjoiseen palataan kerta toisensa jälkeen, eikä vaihtoehtoinen lomakohde ole ainakaan vielä vienyt voittoa. Kun pojilta on vuosien mittaan välillä kysytty, lähtisivätkö he mieluummin hiihtolomalla vaikka Kanarialle aurinkolomalle, vastaus on ollut selvä: Leville, siellä odottavista remppatöistä huolimatta.