Perjantai, 3. Syyskuuta 2010 , klo
Etsi:      Tulosta Sivukartta 

Uutiset « Takaisin
13.01.2009 [07:57] Vuokra-aviomiehestä apua kotitöihin
Vuokraapa tästä mies kotitöihin! Työt tulevat tehdyksi ja saat vielä kotitalousvähennyksenkin, mitä vihitystä aviomiehestä on turha vaatia.
 
Aviomiespalvelu on lyhyessä ajassa kasvanut tamperelaisesta yhden miehen harrastuksesta tunnetuksi valtakunnalliseksi ketjuksi. Yksi ketjun osanen löytyy nyt myös Kittilästä, jossa Arvi Jauhojärvi on pestautunut vuokrattavaksi aviomieheksi.
Jauhojärvi on syntyperäinen kittiläläinen, ammatiltaan kirvesmies.
20 vuoden kokemuksella häneltä sujuvat kaikenlaiset rakennustyöt pienistä remonteista talojen rakentamiseen, ja häneltä saa apua myös muuttoihin, huonekalujen kasauksiin, lamppujen ja taulujen ripustamiseen tai lumitöihin. Kodin askareet niin sisällä kuin ulkona ovat tuttuja, ja lastenhoitokin sujuu, siitä ovat pitäneet huolen 2-vuotias Sanni, 5-vuotias Janne ja 9-vuotias Tiia.
Arvi onkin toiminut loppuvuodesta koti-isänä, sillä edellinen rakennuskohde vamistui eikä uudesta ole vielä tietoa. Luonnollisesti hän odottaa puhelimen soivan myös aviomiespalvelun merkeissä.
Arvin vaimo Niina työskentelee tilitoimistossa kiinteistösihteerinä.
Perheen yhteisenä harrastuksena on metsästyskoirien kasvatus ja sen myötä luonnollisesti myös metsästys. Eräväärtin kennelissä haukkuu pari itäsiperian laikaa, suomen- ja pohjanpystykorvat, suomen lapinkoira sekä alaskanmalamuutti.
 
Kaverilta vinkki uuteen ammattiin
 
Jauhojärvellä on oma toiminimi, Eräväärti, ja siitä sai alkunsa myös vuokra-aviomieheksi ryhtyminen.
Kun tuttava kuuli hänen perustaneen toiminimen, tämä kysyi, kuuluuko sen palveluihin myös vuokrattavan aviomiehen hommat. Asia kiinnosti sen verran, että Jauhojärvi otti netistä selvää, mistä oikein on kysymys.
Kun oma vaimokaan ei vastustanut, hän otti yhteyttä palvelun perustajaan Petteri Ikoseen, pistäytyi Tampereella tapaamassa tätä ja sopimus syntyi.
- Palaute on ollut pääasiassa positiivista, vaikka tietysti irvileukojakin on löytynyt, naureskelee Jauhojärvi.
Ikonen uskoo, että Kittilässäkin vuokrattavalle aviomiehelle riittää vientiä.
- Arvi on monipuolinen työntekijä, leppoisa Lapin mies, jota voi vuokrata mitä erilaisimpiin tehtäviin, Ikonen kehuu.
- Suurinta kysyntä on tietenkin isoissa keskuksissa, mutta uskon, että myös maaseudulla on jatkossa entistä isompi tarve tämäntyyppiselle palvelulle, kun ihmiset ikääntyvät ja sosiaaliset turvaverkot harvenevat.
- Lisäksi Levi vilkkaana mökkialueena lisännee kysyntää, joten eiköhän Arvilla ole pian kädet täynnä töitä, Ikonen sanoo.
 
Kotitalousvähennystä palkoista!
 
Arvi Jauhojärven toiminta-alueena on koko Kittilän seutu.
Omalla toiminimellä työskentelevän yrittäjän palvelut kuuluvat kotitalousvähennyksen piiriin. Tänä vuonna vähennys on 3 000 euroa henkilöltä, joten aviopari voi vähentää veroistaan peräti 6 000 euroa eli 60 prosenttia työntekijälle maksetuista palkoista.
Jauhojärvi kehottaakin kysymään rohkeasti lisää. Työn hinta on alkaen 28 euroa tunnilta, työtehtävästä riippuen ja isommissa urakoissa hinta määräytyy sopimuksen mukaan.
- Kaikki vuokra-aviomiehet toimivat itsenäisinä yrittäjinä ja kukin määrittelee itse, minkälaisia töitä tekee, luonnollisesti hyvän maun rajoissa. Tosin yrityksen palvelutarjonta alkaa olla jo kaikkialla niin tuttu, että epämääräisiä ehdotuksia ei enää juurikaan tule, Ikonen sanoo. Suurin käyttäjäryhmä ovat yksin asuvat naiset, mutta joukossa on myös perheitä.
Pohjois-Suomessa aviomiehen saa vuokrata myös Rovaniemellä ja Pudasjärvellä. Järjestelmään kuuluu myös vuorattavia aviovaimoja, joskaan pohjoisesta heitä ei vielä löydy.
Arvi Jauhojärven tavoittaa puhelimesta 040 736 5798.
Lisätietoja: www.aviomiespalvelu.fi